Praktyczny poradnik uczestnika CCW 2017

Opublikowane przez: Maciej Buś
Kategoria: Inspiracje

Już po raz trzeci podejmuję się zebrania wieloletnich doświadczeń z uczestnictwa w targach, najpierw Call Center World, od 2012 roku CCW i przekazania najlepszych praktyk, tak zwanych „Tipów” jak dobrze wykorzystać czas na CCW 2017. Nie jest żadnym odkryciem, że podstawą produktywności jest właściwe przygotowanie i zaplanowanie zasobów, w tym czasu i pieniędzy.

Odpowiedz sobie na jedno bardzo ważne pytanie

Po co jedziesz na CCW ? Do Berlina na tą właśnie imprezę jeżdżę już od niemal 10 lat. Za każdym razem cel mojej wyprawy był inny. Ale zanim wsiadłem do samochodu, wiedziałem po co tam jadę. Przed tobą 3 dni targowe, ponad 200 wystawców, ponad 7000 potencjalnie spotkanych osób. Bez planu, bez celu wrócisz z niczym.

To będzie wyjątkowe CCW

Można powiedzieć, że przygotowywaliśmy się do niego od zawsze – od kiedy działamy i zapraszamy do współdziałania. Staramy się dostrzegać i wykorzystywać szanse. To właśnie berlińskie targi stały się dla Polskiego Forum Call Center bramą do niesamowitych kontaktów z europejską branżą call center. Pielęgnując przez lata te kontakty dzisiaj to właśnie Polskie Forum Call Center jest uważane za narodową organizację branżową. W roku 2013 dość spontanicznie zorganizowaliśmy po raz pierwszy stoisko Forum Call Center na CCW 2013. Miało ono 3 metry kwadratowe, a przygotowania rozpoczęliśmy dna dwa tygodnie przed targami. W tym roku organizujemy oficjalne polskie stoisko, które będzie miało ponad 16 metrów kwadratowych, zlokalizowane w strefie International Plaza. Pracę nad organizacją całego projektu rozpoczęliśmy już w listopadzie 2016 roku, a ustalenia naszej wizji z organizatorami jeszcze w czerwcu 2016. To będzie pierwsza w historii zrealizowana z dużym rozmachem (na ile mogliśmy sobie pozwolić) promocja potencjały Polski i polskiej branży obsługi klienta w Europie. Cały projekt jest realizowany z partnerami, którzy reprezentują 10 innowacji na skalę światową, które pokażemy na naszym stoisku. Hala numer 2 będzie zatem prawdziwym centrum innowacji. Jedziemy do Berlina na równych prawach z rynkami i markami, na które do niedawna patrzyliśmy z zazdrością. Koniecznie odwiedź nasze stoisko: 2B15 oraz stoisko Alfavox E11A.

Zaplanuj z wyprzedzeniem

Do CCW 2017 odbędzie się na w ostatnim tygodniu lutego, ale już na początku stycznia dostępność miejsc noclegowych w okolicy centrum kongresowego była bardzo mała, a w samym Centrum Estrel praktycznie zerowa. Jeżeli więc planujesz jak najlepiej wykorzystać ten wyjazd wyszukaj i zarezerwuj jak najszybciej nocleg.

Gdzie to jest ?

CCW 2017 tradycyjnie odbywa się w centrum kongresowym Estrel (Estrel Convention Center) zlokalizowanym przy Sonnenallee 225, w południowo-wschodniej części Berlina dzielnica Neukolln. Sam Budynek Estrel jest bardzo charakterystyczny i widoczny z daleka.

Jak dojechać

Jak do każdej stolicy europejskiej do Berlina możesz bardzo łatwo dotrzeć dowolnym środkiem lokomocji. Poniżej kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci zaplanować i szybko dotrzeć na miejsce

Samochodem

Warszawa / Poznań – autostrada A2 –> przejście graniczne w Świecku –> Autostrada A12 –> wjazd na A10 (Berliner Ring) –> Schönefelder Kreuz zjazd na A113 w kierunku na Berlin-Zentrum/Flughafen Bln.-Schönefeld –> po ok 20 km Zjazd 26-Grenzallee w kierunku A100  –> Skręć w prawo w Bergiusstraße 400 m –> 2 skręt w lewo w: Haberstraße 500 m –> Skręć w lewo w Neuköllnische Allee 500 m –> Skręć w prawo w Grenzallee 350 m –> Skręć w lewo w Sonnenallee – po prawej stronie zobaczysz budynek Estrell

Szczecin – kierunek Kołbaskowo / Berlin –> A11  –> w Panketal zjazd na B2 –> Skręć w lewo w Indira-Gandhi-Straße 1,3 km —> Kontynuuj wzdłuż Weißenseer Weg 1,7 km –> Kontynuuj wzdłuż Möllendorffstraße 1,5 km –> Kontynuuj wzdłuż Gürtelstraße 750 m –> Kontynuuj wzdłuż Neue Bahnhofstraße 200 m –> Skręć w lewo w Boxhagener Str. 140 m –> Skręć w prawo w Kynaststraße 1,0 km –> Skręć w prawo w Alt-Stralau 91 m –> Skręć w lewo w Elsenbrücke/B96a –> Jedź dalej drogą B96a 800 m –> Skręć w lewo w Am Treptower Pk./B96a Jedź dalej drogą B96a 2,1 km –> Skręć w prawo w Dammweg 1,2 km –> Skręć w prawo w Sonnenallee – po prawej zobaczysz budynek Estrel.

Wrocław – Autostrada A4 –> w Krzyżowej prosto E36 w kierunku na Olszynę / Berlin –> W Niemczech A115 –> na Schönefelder Kreuz prosto na A113 w kierunku na Berlin-Zentrum/Flughafen Bln.-Schönefeld –> po ok 20 km Zjazd 26-Grenzallee w kierunku A100  –> Skręć w prawo w Bergiusstraße 400 m –> 2 skręt w lewo w: Haberstraße 500 m –> Skręć w lewo w Neuköllnische Allee 500 m –> Skręć w prawo w Grenzallee 350 m –>Skręć w lewo w Sonnenallee – po prawej stronie zobaczysz budynek Estrell

Samolotem

Lotnisko  Schönefeld – spod lotniska S-Bahne S9 do stacji Treptower Park  i przesiadka na S41 w przeciwnym kierunku  – wysiadasz na stacji Sonnenallee (1 przystanek). Stąd już tylko 300 m pieszo.

Polski Bus

Lotnisko  Schönefeld – spod lotniska S-Bahne S9 do stacji Treptower Park  i przesiadka na S41 w przeciwnym kierunku  – wysiadasz na stacji Sonnenallee (1 przystanek). Stąd już tylko 300 m pieszo.

Pociągiem

Pociągiem do Berlin Ostbahnhof –> S-Bane S5 lub S7 do stacji Ostkreuz tutaj przesiadka na S41 do stacji Sonnenallee. Stąd już tylko 300 m pieszo

Parkowanie

Jeżeli wybierasz się samochodem warto przewidzieć gdzie go zaparkujesz. Opcji jest kilka: Wersja lux to Parking hotelu Estrel za jedyne 18 euro za dzień. Świetna sprawa – wysiadasz z samochodu i od razu wchodzisz do akcji. Szczególnie w pierwszych dniach potrafi się szybko zapełenić, więc bądź przygotowany, że może zabraknąć miejsca dla ciebie. Opcja pay – po drugiej stronie Sonnenalle usytuowany jest prowizoryczny parking hotelowy. W ubiegłym roku kosztował ok 2 euro za h. Wersja ekonomiczna to okoliczne uliczki osiedlowe wokół hotelu. Koszt – 0 euro.

Uwaga: wjeżdżając do Berlina należy pamiętać o wyznaczonej strefie UmweltZone http://www.stadtentwicklung.berlin.de/umwelt/luftqualitaet/umweltzone/. Centrum Kongresowe znajduje się już w tej strefie. Warto zadbać o plakietkę !

Nocleg

CCW 2017 odbędzie się na w ostatnim tygodniu lutego, ale już na początku stycznia dostępność miejsc noclegowych w okolicy centrum kongresowego była bardzo mała, a w samym Centrum Estrel praktycznie zerowa. Jeżeli więc planujesz jak najlepiej wykorzystać ten wyjazd wyszukaj i zarezerwuj jak najszybciej nocleg. Jeżeli chcesz zamieszkać blisko centrum kongresowego szukaj hoteli, pensjonatów i apartamentów w dzielnicy Neukolln / okolice słynnego Tempelhof. Oddalając się o 3-4 km od Estrel możemy znaleźć ciekawe propozycje noclegów. W bliskiej okolicy mogę polecić Motel Plus Berlin przy Silbersteinstraße 30-34 (booking.com) (tam stacjonuje większa część polskiej misji). Inne propozycje to: Park Hotel Blub przy Buschkrugallee 60-62, Azimut Hotel Berlin City South przy Rudower Straße 90-94, Mercure Hotel Berlin Tempelhof Airport przy Hermannstraße 214-216, Hotel Ibis Berlin Neukölln przy Jahnstraße 1, Days Inn Berlin City South przy Sonnenallee 6.

Warto wziąć pod uwagę, że Berlin jest bardzo dobrze skomunikowany i w kilkanaście, kilkadziesiąt minut można dotrzeć komunikacją miejską z innych części miasta. Szukaj więc miejsc noclegowych w okolicach stacji U-bahne lub S-bahne.

Co i gdzie jeść ?

Nie musisz brać kanapek :). Kiedy już zmęczysz się pokonywaniem kilometrów hal wystawowych lub po prostu zgłodniejesz na terenie hal rozstawione są “punkty żywieniowe”. Praktycznie bez ograniczeń masz dostęp do kawy, herbaty i wody, co jakiś czas podawane są również ciastka, owoce a nawet przekąski. Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy warto rozejrzeć się gdzie podają kawę z ekspresu. W większości miejsc kawa i herbata serwowana jest z ogromnych termosów. Ta z ekspresu warta jest grzechu. W ubiegłych latach dobrej kawy można się było napić zaraz przy wejściu do hali 1, w przejściu pomiędzy halą 2 i 4, w łączniku hali 2.1, oraz w hali 4 przy Messeforum.

Jeżeli zechcesz zjeść coś bardziej konkretnego w hallu centrum jest kilka restauracji. (w godzinach lunchu może być pewnym wyzwaniem znalezienie wolnego stolika). Od ubiegłego roku pojawiły się również strefy cateringowe, w których nieopuszczając targów możesz zjeść (w miarę normalny) posiłek.  Dla zdesperowanych w odległości ok 300 m od centrum skręcając w lewo po wyjściu z budynku jest również McDonalds.

Uwaga: Przechodząc przez halę 2 oraz 3 natrafisz zapewne na tajemnicze wejścia do strefy Business Lunch. Niestety do niej mają wstęp tylko wystawcy oraz uczestnicy kongresu. Przemiła Pani lub inny smutny Pan zagrodzi ci drogę, jeżeli twój badge nie posiada takich uprawnień.

Pierwsze kroki na CCW2017

Po pierwsze powinieneś się zarejestrować lub odebrać swój badge, ale najpierw proponuję skorzystać z szatni. Szatnia zlokalizowana jest po prawej stronie od wejście (musisz się kawałek przejść aż do końca korytarza) i druga schodząc schodami na niższy poziom. koszt 1 euro (o ile się nic nie zmieniło). Po przebudowie od zeszłego roku uruchomiono dwie dodatkowe szatnie za punktem rejestracyjnym (patrz na mapę). Wracając do rejestracji – punkty rejestracyjne i kasowe są znajdziesz po lewej stronie holu hotelowego za szklanymi drzwiami. Przekroczywszy je wchodzisz do strefy Estrel Congress Center. Za białymi kontuarami będą czekali na Ciebie ubrani w niebieskie koszulki organizatorzy. Tam właśnie możesz kupić bilety oraz odebrać badge. Badge – jest twoim biletem / kluczem potrzebnym do wejścia. (Jeżeli posiadasz voucher skorzystaj z punktów samoobłsugowych). Otrzymujesz wraz z nią smycz pozwalającą na zawieszenie identyfikatora na szyi. Wejście na targi oraz ich poszczególnych stref następuje poprzez przyłożenie badge do czytników usytuowanych przy wejściach. W zależności od typu uczestnictwa masz dostęp do różnych stref. Z podstawowym pakietem możesz śmiało śmigać po niemal całej powierzchni targowej. W zasadzie będą zamknięte przed tobą 5 par drzwi: wejście na kongres, wejście do Vip longue, Ekspert Forums, wejście do strefy Business Lunch oraz wejście na CCW Party.

Punkty rejestracyjne obsługiwane są standardowo w językach niemieckim i angielskim, ale nie powinieneś się zdziwić, że ktoś przywita cię “dzień dobry”. Jeżeli nie chcesz stać w kolejkach zarejestruj się na stronie https://www.ccw.eu/en/exhibition/register.html. Jeżeli dostałeś ode mnie specjalny voucher uprawniający do bezpłatnego wstępu koniecznie zarejestruj się najpóźniej 20 lutego i wpisz kod podany na voucherze (widnieje przy kodzie kreskowym). Po tym terminie wstęp kosztuje odpowiednio 20 euro za 1 dzień, 40 euro za 2 i 3 dni.

Plan zwiedzania

Od czego zacząć ? Najlepiej od początku, a jeszcze lepiej jeżeli przyjedziesz do Berlina z gotowym planem zwiedzania i spotkań. To on wskaże ci plan Twojego zwiedzania. Jeżeli jednak chcesz tam pojechać, ale nie do końca wiesz po co ciekawą opcją może być skorzystanie z tematycznych wycieczek z przewodnikiem (niestety przewodnik mówi tylko po niemiecku).

 • Wycieczki planowane są w następujących tematach:
 • Digitalization and Artificial Intelligence in Customer Service
 • Quality management
 • Social media
 • Omnichannel Communication
 • Tour for trainees (on the 3rd day)

 

Warto tam zajrzeć – Pierwszym punktem, na który trafisz po wejściu do strefy targowej jest MediaStation – który ugina się pod publikacjami, gazetami, broszurami branżowymi. Wszystko do zabrania. Można tam znaleźć sporo inspiracji i wiedzy (tego jest naprawdę dużo, więc zadbaj o mocną torbę (co roku rozprowadzają ich różne modele wystawcy ccw).

 

Bądź mobile

Organizatorzy po raz kolejny przygotowali specjalną aplikację mobilną zawierającą najważniejsze informacje:

 • program targów – wykładów, prelekcji oraz całego kongresu
 • sylwetki prelegentów
 • listę wszystkich wystawców
 • plan targów
 • funkcje komunikacyjne – social media

Aplikacja jest dostępna na wszystkie platformy:

Czy warto wziąć udział w CCW2017 ?

Na koniec spróbuję odpowiedzieć na filozoficzne pytanie, czy warto jechać na targi, czy warto wziąć udział w kongresie, czy to wszystko warte czasu i pieniędzy. Parafrazując Grzegorza Turnaua “nie warto nie być na CCW”. Każdy manager, specjalista, ekspert, każdy kto uważa się za profesjonalistę powinien się rozwijać, poznawać nowe rozwiązania, szukać przykładów, inspiracji do dalszego działania. Targi CCW nie są idealną międzynarodową imprezą. Faktem jest, że koncentruje się na rynku DACH (niemieckojęzycznym – Niemcy, Austria, Szwajcaria). Ale jednocześnie jest to miejsce bardzo otwarte na rozmowy, dyskusje i współpracę. Tak więc jeżeli managerze, specjalisto odpowiedz sobie na dwa pytania: Na czym opierasz swoją wiedzę o tym co robisz ? Oraz Kiedy ostatnio poszerzałeś swoje kompetencje w tym obszarze i jak bardzo są one aktualne?. CCW jest szansą i możliwością. Mam nadzieję, że niektórych to przekona i z nimi zobaczę się w Berlinie.