Praktyczny przewodnik uczestnika CCW2015

Opublikowane przez: Maciej Buś
Kategoria: Inspiracje

CCW są niewątpliwie jedną z najważniejszych imprez branżowych w Europie. Na bazie swoich doświadczeń z kilkuletniego bądź co bądź uczestnictwa w tej imprezie przygotowałem przewodnik, który pozwoli ci dobrze przygotować się do wyjazdu i dobrze spożytkować ten czas.

Po co tam jedziesz – Określ cel swojego uczestnictwa w CCW 2015

Do Berlina na CCW jeżdżę od 5 lat i za każdym razem mam inny cel i czegoś innego się spodziewam. Największy błąd jaki można popełnić to pojechać na targi czy konferencję z myślą “chciałbym się czegoś dowiedzieć”, “chciałbym popatrzeć co tam mają”. Gwarantuję ci, że “czegoś” się dowiesz i “coś” zobaczysz (zgodnie z Twoim zamysłem). Na 5 halach targowych wystawia się 250 firm i tysiące produktów, usług i informacji. Na niemal każdym znajdziesz coś co może cię zainteresować, z niemal możesz zabrać materiały (w większości po niemiecku). W 2000 roku moim celem było zebranie jak najwięcej informacji, doświadczeń, przykładów i inspiracji dotyczących systemów certyfikacyjnych, standaryzacyjnych i szkoleniowych. W 2001 roku pojechałem aby spotkać się przedstawicielami najbardziej aktywnych firm oraz międzynarodowych organizacji branżowych. W kolejnym roku śledziłem trendy – chciałem wrócić z twardą wiedzą co jest na topie, aby móc implementować te koncepcje w Polsce. W 2013 roku Forum miało swoje stoisko – promowałem polski rynek call center, byłem łącznikiem pomiędzy firmami członkowskimi forum a inwestorami i potencjalnymi partnerami z innych krajów. W tym roku jadę po wiedzę – po konkretne rozwiązania, po treści, którymi będę się dzielił w ramach Forum. Określ swój osobisty cel uczestnictwa w CCW, a następnie sprawdź z kim warto się spotkać, kto robi to co cię interesuje, zaplanuj spotkania tak by ktoś czekał na ciebie i miał właśnie dla ciebie czas (tam będzie jednocześnie kilka tysięcy ludzi), przejrzyj agendę otwartych wykładów i zaznacz w swoim kalendarzu udział w których jest dla ciebie ważne i przybliży cię do realizacji Twojego celu.

Zaplanuj z wyprzedzeniem

Do CCW 2015 odbędzie się na w ostatnim tygodniu lutego, ale już na początku stycznia dostępność miejsc noclegowych w okolicy centrum kongresowego była bardzo mała, a w samym Centrum Estrel praktycznie zerowa. Jeżeli więc planujesz jak najlepiej wykorzystać ten wyjazd wyszukaj i zarezerwuj jak najszybciej nocleg.

Gdzie to jest ?

CCW 2015 tradycyjnie odbywa się w centrum kongresowym Estrel (Estrel Convention Center) zlokalizowanym przy Sonnenallee 225, w południowo-wschodniej części Berlina dzielnica Neukolln. Sam Budynek Estrel jest bardzo charakterystyczny i widoczny z daleka.

Jak dojechać

Jak do każdej stolicy europejskiej do Berlina możesz bardzo łatwo dotrzeć dowolnym środkiem lokomocji. Poniżej kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci zaplanować i szybko dotrzeć na miejsce

Samochodem

Warszawa / Poznań – autostrada A2 –> przejście graniczne w Świecku –> Autostrada A12 –> wjazd na A10 (Berliner Ring) –> Schönefelder Kreuz zjazd na A113 w kierunku na Berlin-Zentrum/Flughafen Bln.-Schönefeld –> po ok 20 km Zjazd 26-Grenzallee w kierunku A100  –> Skręć w prawo w Bergiusstraße 400 m –> 2 skręt w lewo w: Haberstraße 500 m –> Skręć w lewo w Neuköllnische Allee 500 m –> Skręć w prawo w Grenzallee 350 m –> Skręć w lewo w Sonnenallee – po prawej stronie zobaczysz budynek Estrell

Szczecin – kierunek Kołbaskowo / Berlin –> A11  –> w Panketal zjazd na B2 –> Skręć w lewo w Indira-Gandhi-Straße 1,3 km —> Kontynuuj wzdłuż Weißenseer Weg 1,7 km –> Kontynuuj wzdłuż Möllendorffstraße 1,5 km –> Kontynuuj wzdłuż Gürtelstraße 750 m –> Kontynuuj wzdłuż Neue Bahnhofstraße 200 m –> Skręć w lewo w Boxhagener Str. 140 m –> Skręć w prawo w Kynaststraße 1,0 km –> Skręć w prawo w Alt-Stralau 91 m –> Skręć w lewo w Elsenbrücke/B96a –> Jedź dalej drogą B96a 800 m –> Skręć w lewo w Am Treptower Pk./B96a Jedź dalej drogą B96a 2,1 km –> Skręć w prawo w Dammweg 1,2 km –> Skręć w prawo w Sonnenallee – po prawej zobaczysz budynek Estrel.

Wrocław – Autostrada A4 –> w Krzyżowej prosto E36 w kierunku na Olszynę / Berlin –> W Niemczech A115 –> na Schönefelder Kreuz prosto na A113 w kierunku na Berlin-Zentrum/Flughafen Bln.-Schönefeld –> po ok 20 km Zjazd 26-Grenzallee w kierunku A100  –> Skręć w prawo w Bergiusstraße 400 m –> 2 skręt w lewo w: Haberstraße 500 m –> Skręć w lewo w Neuköllnische Allee 500 m –> Skręć w prawo w Grenzallee 350 m –>Skręć w lewo w Sonnenallee – po prawej stronie zobaczysz budynek Estrell

Samolotem

Lotnisko  Schönefeld – spod lotniska S-Bahne S9 do stacji Treptower Park  i przesiadka na S41 w przeciwnym kierunku  – wysiadasz na stacji Sonnenallee (1 przystanek). Stąd już tylko 300 m pieszo.

Polski Bus

Lotnisko  Schönefeld – spod lotniska S-Bahne S9 do stacji Treptower Park  i przesiadka na S41 w przeciwnym kierunku  – wysiadasz na stacji Sonnenallee (1 przystanek). Stąd już tylko 300 m pieszo.

Pociągiem

Pociągiem do Berlin Ostbahnhof –> S-Bane S5 lub S7 do stacji Ostkreuz tutaj przesiadka na S41 do stacji Sonnenallee. Stąd już tylko 300 m pieszo

Parkowanie

Jeżeli wybierasz się samochodem warto przewidzieć gdzie go zaparkujesz. Opcji jest kilka: Wersja lux to Parking hotelu Estrel za jedyne 18 euro za dzień. Świetna sprawa – wysiaiadasz z samochodu i od razu wchodzisz do akcji. Szczególnie w pierwszych dniach potrafi się szybko zapłenić, więc bądź przygotowany, że może zabraknąć miejsca dla ciebie. Opcja pay – po drugiej stronie sonnenalle usytuowany jest prowizoryczny parking hotelowy. W ubiegłym roku kosztował ok 2 euro za h. Wersja ekonomiczna to okoliczne uliczki osiedlowe wokół hotelu. Koszt – 0 euro.

Uwaga: wjeżdżając do Berlina należy pamiętać o wyznaczonej strefie UmweltZone http://www.stadtentwicklung.berlin.de/umwelt/luftqualitaet/umweltzone/. Centrum Kongresowe znajduje się już w tej strefie. Warto zadbać o plakietkę !

Co i gdzie jeść ?

Nie musisz brać kanapek :). Kiedy już zmęczysz się pokonywaniem kilometrów hal wystawowych lub po prostu zgłodniejesz na terenie hal rozstawione są “punkty żywieniowe”. Praktycznie bez masz dostęp do kawy, herbaty i wody, co jakiś czas podawane są również ciastka, owoce a nawet przekąski. Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy warto rozejrzeć się gdzie podają kawę z ekspresu. W większości miejsc kawa i herbata serwowana jest z ogromnych termosów. Ta z ekspresu warta jest grzechu. W ubiegłych latach dobrej kawy można się było napić zaraz przy wejściu do hali 1, w przejściu pomiędzy halą 2 i 4, w łączniku hali 2.1, oraz w hali 4 przy Messeforum.

Jeżeli zechcesz zjeść coś bardziej konkretnego w hallu centrum jest kilka restauracji. (w godzinach lunchu może być pewnym wyzwaniem znalezienie wolnego stolika). Dla zdesperowanych w odległości ok 300 m od centrum skręcając w lewo po wyjściu z budynku jest również McDonalds.

Uwaga: Przechodząc przez halę 2 oraz 3 natrafisz zapewne na tajemnicze wejścia do strefy Business Lunch. Niestety do niej mają wstęp tylko wystawcy oraz uczestnicy kongresu. Przemiła Pani lub inny smutny Pan zagrodzi ci drogę, jeżeli twój badge nie posiada takich uprawnień.

Pierwsze kroki na CCW2015

Po pierwsze powinieneś się zarejestrować lub odebrać swój badge, ale najpierw proponuję skorzystać z szatni. Szatnia zlokalizowana jest po prawej stronie od wejście (musisz się kawałek przejść aż do końca korytarza), koszt 1 euro (o ile się nic nie zmieniło). Wracając do rejestracji – na wprost wejścia usytuowane są punkty rejestracyjne i kasowe gdzie można kupić bilety oraz odebrać badge. Badge – jest twoim biletem / kluczem potrzebnym do wejścia. Otrzymujesz wraz z nią smycz pozwalającą na zawieszenie identyfikatora na szyi. Wjście na targi oraz ich poszczególnych stref następuje poprzez przyłożenie badge do czytników usytuowanych przy wejściach. W zależności od typu uczestnictwa masz dostęp do różnych stref. Z podstawowym pakietem możesz śmiało śmigać po niemal całej powierzchni targowej. W zasadzie będą zamknięte przed tobą tylko 3 pary drzwi: wejście na kongres, wejście do strefy Business Lunch oraz wejście na CCW Party.

Punkty rejestracyjne obsługiwane są standardowo w językach niemieckim i angielskim, ale nie powinieneś się zdziwić, że ktoś przywita cię “dzień dobry”. Jeżeli nie chcesz stać w kolejkach zarejestruj się na stronie https://www.ccw.eu/en/exhibition/register.html. Jeżeli dostałeś ode mnie specjalny voucher uprawniający do bezpłatnego wstępu koniecznie zarejestruj się najpóźniej 19 lutego i wpisz kod podany na voucherze (widnieje przy kodzie kreskowym). Po tym terminie wstęp kosztuje odpowiednio 15 euro za 1 dzień, 30 euro za 2 i 3 dni.

Plan zwiedzania

Od czego zacząć ? Najlepiej od początku, a jeszcze lepiej jeżeli przyjedziesz do Berlina z gotowym planem zwiedzania i spotkań. To on wskaże ci plan Twojego zwiedzania. Jeżeli jednak chcesz tam pojechać, ale nie do końca wiesz po co ciekawą opcją może być skorzystanie z tematycznych wycieczek z przewodnikiem.

  • Wycieczki planowane są w następujących tematach:
  • Quality management
  • Social media
  • Unified communications
  • Call centre service providers
  • Tour for international guests
  • Tour for trainees

Warto tam zajrzeć – w przejściu pomiędzy halami 2.1 i 2 bardzo długi stół, który ugina się pod publikacjami, gazetami, broszurami branżowymi. Wszystko do zabrania. Można tam znaleźć sporo inspiracji i wiedzy (tego jest naprawdę dużo, więc zadbaj o mocną torbę (co roku rozprowadzają ich różne modele wystawcy ccw).

Koniecznie odwiedź “naszych”

Co roku na targach obecne są polskie firmy. W tym roku tylko dwie, ale za to z mocnym akcentem. Call Center Inter Galactica w hali 4 stoisko 4B5 oraz CrazyCall – Hala 3, Stoisko A8 to w tym roku przedstawiciele rodzimej branży. Przy okazji zastanawiające, że wobec zeszłorocznych zapowiedzi kilku największych polskich call center o podboju rynków niemieckojęzycznych w 2015 nie znalazłem nikogo wśród wystawców. Zapewne spotkamy się  jako odwiedzający.

Mam nadzieję, że te kilka rad opartych na moich osobistych doświadczeniach pomogą ci dobrze zaplanować Twój udział w CCW2015.

Na koniec spróbuję odpowiedzieć na filozoficzne pytanie, czy warto jechać na targi, czy warto wziąć udział w kongresie, czy to wszystko warte czasu i pieniędzy. Parafrazując Grzegorza Turnaua “nie warto nie być na CCW”. Każdy manager, specjalista, ekspert, każdy kto uważa się za profesjonalistę powinien się rozwijać, poznawać nowe rozwiązania, szukać przykładów, inspiracji do dalszego działania. Targi CCW nie są idealną międzynarodową imprezą. Faktem jest, że koncentruje się na rynku DACH (niemieckojęzycznym – Niemcu, Austria, Szwajcaria). Ale jednocześnie jest to miejsce bardzo otwarte na rozmowy, dyskusje i współpracę. Tak więc jeżeli managerze, specjalisto odpowiedz sobie na dwa pytania: Na czym opierasz swoją wiedzę o tym co robisz ? Oraz Kiedy ostatnio poszerzałeś swoje kompetencje w tym obszarze i jak bardzo są one aktualne?. CCW jest szansą i możliwością. Mam nadzieję, że niektórych to przekona i z nimi zobaczę się w Berlinie.