Wiktor Doktór z Pro Progressio podsumowuje rok 2016

Opublikowane przez: Polskie Forum Call Center
Kategoria: Komentarz ekspercki

Wiktor Doktór i zarządzana przez niego Fundacja pro Progressio to centrum kompetencji obszaru outsourcingu. Podsumowując mijający rok zwraca uwagę na wzmocnienie zasięgu edukacji międzynarodowej. Jednocześnie w kraju system nauczania nie nadąża za rosnącym potencjałem branży.

Wydarzenie roku 2016

Rynek

Wydarzenia pozostaną w mojej pamięci dwa. Pierwszym jest Polskie Forum outsourcingu, które zorganizował Puls Biznesu. Po raz pierwszy od dłuższego czasu doczekaliśmy się mocnej merytorycznie konferencji dedykowanej nie tyle światowemu, ale właśnie lokalnemu polskiemu rynkowi outsourcingu. Forum zebrało wiele mądrych osób i co więcej okazało się takim sukcesem, że w roku 2017 odbędzie się jego kolejna edycja. Drugie wydarzenie to European Outsourcing Summit zorganizowany w Amsterdamie przez IAOP. To już kolejny raz kiedy największe światowe stowarzyszenie zrzeszające profesjonalistów sektora outsourcingu zebrało na swoje obrady ekspertów branżowych z 24 krajów. Podczas wydarzenia skupiono się na omówieniu trendów, studiów przypadku i wielu innych aspektów związanych z globalizacją usług dla biznesu. Na obu wydarzeniach warto było być, a wiedza z nich wyciągnięta posłuży na wiele miesięcy

Pro Progressio

Dla Pro Progressio rok 2016 również zaznaczył się dwoma ważnymi wydarzeniami, a w zasadzie jednym wydarzeniem i jednym cyklem wydarzeń. Pierwsze to Gala Outsourcing Stars – było to wspaniałe wydarzenie dla 300 gości z 15 krajów. Marka Pro Progressio oraz Gali Outsourcing Stars przybiera z roku na rok na sile i już wiemy, ze kolejna edycja będzie jeszcze większym i bardziej kompleksowym wydarzeniem. Zapraszam na www.outsourcingstars.pl po więcej szczegółów. Drugi ważny cykl naszych wydarzeń to seria spotkań pod hasłem Outsourcing Breakfast, którą zrealizowaliśmy wspólnie z naszym Partnerem – Grupą Nowy Styl. W sześciu polskich miastach spotykaliśmy się z przedstawicielami sektora outsourcingu i przeprowadzaliśmy analizę SWOT poszczególnych lokalizacji. Dostaliśmy wiele bardzo pozytywnych opinii po każdym ze spotkań i na przyszły rok również planujemy kontynuację tego typu wydarzeń.

Trend roku 2016

Rynek

Rynek idzie zdecydowanie w dwóch kierunkach. Pierwszym jest XaaS, czyli wszystko jako usługa i tu możemy się spodziewać kontynuacji tego trendu. Drugim jest robotyka i automatyzacja – w coraz większym obszarze szerokopojętego outsourcingu, to roboty i zautomatyzowane procesy zaczynają odgrywać znaczącą rolę. Tak zwane RPA (Robotics Process Automation) raczej nie wykluczy człowieka z pracy, ale na pewno będzie coraz mocniej widoczne.

Pro Progressio

Na własnym podwórku w Pro Progressio zauważamy mocny trend edukacji międzynarodowej. Tylko w roku 2016 mogliśmy dzielić się wiedzą i edukować branże outsourcingowe w Holandii, Ukrainie, Rumunii, Bułgarii czy Litwie.

Sukces roku 2016

Rynek

Sukcesem polskiego rynku outsourcingu jest to, że utrzymuje się w siodle lidera i nadal branża rozwija się w niesłabnącym tempie 18-20% rok do roku. Outsourcing i nowoczesne usługi dla biznesu po raz kolejny stanowią silną część polskiej gospodarki i dają coraz bardziej wartościowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych kadr.

Pro Progressio

Naszym sukcesem jest zdecydowanie uruchomienie OutsourcingPortal w Rumuńskiej wersji językowej. Po raz pierwszy wyszliśmy z naszymi mediami do innego kraju niż Polska, a kolejne wdrożenia czekają już w kolejce. W momencie udzielania tej odpowiedzi (2 grudnia) byliśmy już nominowani do nagrody Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych dla Instytucji Otoczenia Biznesu. Trzymajcie kciuki gdyż nagrody już 6 grudnia. [Aktualizacja 7.12.2016] Pro Progressio najlepszą instytucją otoczenia biznesowego w 2016 roku!!!

Porażka roku 2016

Rynek

Uważam, że w Polsce wciąż system edukacji nie jest dostosowany do potrzeb generowanych przez branżę outsourcingu. Zmiany w edukacji przychodzą bardzo powoli, a kiedy są wskazywane konkretne propozycje (jak np. uruchomienie kierunku edukacji pracowników call center), spotykają się ze znaczna krytyką. Jeśli w Polsce chcemy mieć prężnie i silnie rozwijający się sektor nowoczesnych usług biznesowych, to edukacja informatyczna, ekonomiczna, związana z obsługą klienta, etyką biznesu i znajomością języków obcych powinna zaczynać się już na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów, a nie szkół wyższych. Liczę na zmiany w obszarze edukacji, ale mimo ogólnego optymizmu, w tym zakresie stosuję umiarkowany realizm.

Pro Progressio

Na rok 2016 zakładaliśmy poszerzenie Grupy Pro Progressio o kolejne działalności związane z badaniami i analizą rynku. Z tym musimy poczekać do roku 2017.

Prognoza na rok 2017

Rynek

Outsourcing zdecydowanie będzie się dalej rozwijał. Bardzo bym sobie życzył większej obecności w sektorze publicznym, lecz myślę, że jednak na takie zjawisko jeszcze trochę poczekamy. Niemniej jednak coraz powszechniejsze będzie korzystanie z IT Contractingu, usług finansowo – księgowych, rozwinie się RPO, czyli outsourcing procesów rekrutacyjnych oraz zdecydowanie kontynuowany będzie trend XaaS oraz RPA.

Pro Progressio

Pro Progressio przejdzie wiele zmian w roku 2017. Wprowadzimy totalnie nowy model prowadzenia Magazynu Outsourcing&More, narobimy trochę zamieszania na rynku wydarzeń branżowych i w kilku innych obszarach gdzie będzie mowa o nowoczesnych usługach dla biznesu, ale tu nie będziemy odkrywać kart, tylko na bieżąco i rzetelnie poinformujemy wtedy kiedy przyjdzie na to pora.


 Wiktor Doktór

Doświadczony menedżer specjalizujący się w szeroko-pojętym outsourcingu, w tym w tematyce BPO, SSC, CRM i Call Center. Dwukrotnie nominowany do tytułu Menedżera Roku Regionu Łódzkiego oraz trzykrotnie uznany przez Gazetę Finansową za jedną z najważniejszych osobowości polskiego outsourcingu. Autor wielu publikacji i wystąpień dotyczących branży outsourcingowej. Prezes Fundacji Pro Progressio zajmującej się rozwojem sektora usług outsourcingowych w Polsce. Dyrektor Zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Outsourcingu w Polsce (Outsourcing-Verband). Autor wielu publikacji dotyczących outsourcingu oraz prelekcji i wystąpień na krajowych i międzynarodowych imprezach dedykowanych outsourcingowi. Organizator wielu branżowych wydarzeń, w tym śniadań biznesowych, spotkań networkingowych, konferencji. Uczestnik, panelista i moderator najważniejszych outsourcingowych wydarzeń w Polsce. Laureat nagrody ABSL – Osobowość Roku 2013